Yleisilme siisti – Tunnetiloja lastensuojeluperheen kotona -taidenäyttely
Yleisilme siisti – Tunnetiloja lastensuojeluperheen kotona on vuonna 2025 toteutettu Kasperin Kehittäjävanhemmat ryhmästä koostuvien Äänelliset kollektiivin jäsenten luoma osallistava taidenäyttely. Taidenäyttelyn pääsi kokemaan kolmessa paikassa; Helsingin pääkirjastossa Pasilassa, Oltermannikeskuksessa Oulunkylässä sekä Valtakunnallisilla lastensuojelupäivillä Jyväskylässä.
Taidenäyttely kutsui kävijät pysähtymään lastensuojeluperheen arjen äärelle. Näyttely ei revitellyt lastensuojelun asiakkuuteen johtaneilla, tai sen aikana sattuneilla tapahtumilla eikä siellä nähty klikkiotsikoiksi kelpaavia kuvia tai kirjoituksia. Äänelliset kollektiivi halusi näyttää sen kaiken toivon ja epätoivon, voiman ja voimattomuuden, jota vanhemmat ovat tunteneet, piilottamalla ne näkyville lastensuojeluperheen kotiin. Vieraskirjaan kirjoittaneen kävijän sanoin näyttely oli, “Tunteita herättävä! Voimakas. Sydäntä särkevä ja niin totta!”
Tällä sivulla voit tutustua näyttelyyn liittyviin ääniteoksiin, sekä taidenäyttelyn teoksista ja Jonna Yli-Viikarin opinnäytetyöstä ”Pakotettuna haavoittavaan pyöritykseen – Lastensuojelu vanhempien palvelutraumana”, julkaistuun materiaaliin. Materiaali on tarkoitettu niin opiskelijoiden ja ammattilaisten kuin vanhempien käyttöön. Lataa materiaali käyttöösi tästä linkistä
Yleisilme siisti – Ääniteokset
Äänitys: Sirja Virtanen
Tekstit: Äänelliset kollektiivi ellei erikseen mainita toisin
Mistä tunnen teinini
Toivo lastensuojelun ristiriitaisimpia tyyppejä (Mareena Heinonen)
Toivo on lastensuojelun ristiriitaisimpia tyyppejä. Toivosta ei uskalla edes puhua. Toivo on tärkeä, tärkeämpi kuin tuhat tukitoimea. Toivon menettäminen on vaarallista. Toivon ylläpitäminen pelottavaa. On uskallettava silti. Toivon mukana kulkee huomiset, tulevat. Ilman Toivoa on vain menneet, surkeat ja kaivattavat. Jotta jaksaa, on pakko pitää Toivoa hengissä. Ruokkia, vaatettaa, ulkoiluttaa. Aina ei jaksa huolehtia itsestäni, mutta Toivo on pidettävä hengissä. Jos Toivo katoaa, en jaksa vanhempana tai edes ihmisenä. Niinpä itsestäni huolehtimisen sijaan huolehdin Toivosta, pidän sitä hengissä vaikka väkisin. Jos ei muuten suostu, niin halpojen hymyjen hengityskone, tyhjillä sanoilla letkuruokinta, pakkohoitoa lainatuilla positiivisuuksilla. Samalla Toivo on pelottavin kaikista seuralaisista. Jos se osoittautuu vääräksi, se voi helposti tönäistä kuiluun yhdellä sormella, henkäyksellä, katseella. Siksi Toivoa ei uskalla oikein pitää esillä. Siitä ei uskalla puhua, edes itselle. Olla ajattelematta ja samalla huolehtia. Toivoa pitää suojella niin monelta asialta. Ei saa antaa sen kuulla tai nähdä kaikkea. Eikä varsinkaan antaa sen hengailla väärien tyyppien kanssa. Huonossa seurassa se hukkaisi itsensä ja saattaisi muuttua Turhaksi tai Epäksi, ja niiden elättämiseen minulla ei ole varaa.